Ve čtvrtek, dne 25.11., jsme se všichni v naší ZŠ a MŠ Trstěnice ponořili do akce: ADVENTNÍ DÍLNY 2021. Děti mateřské školky, žáci I. a II. stupně pečlivě vybírali, co je jejich srdcím blízké, kde stráví svoji uměleckou chvilku či jaký výrobek je zahřeje na duši. Žáci si na zvolených ´´stanovištích´´ sami vyzkoušeli výrobu či zdobení okrasných baněk, andělíčků, svícínků nebo tradiční vánoční zábavu - lití olova. Věříme, že si všichni žáci odnesli především pěknou vzpomínku, zážitek a možná i malinký dárek pro své nejbližší. Vždyť i ten obyčejný úsměv, vděčnost a pohoda, v tento adventní čas, nestojí svět a neměli bychom na to zapomínat… Na závěr patří VELKÉ PODĚKOVÁNÍ všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na organizaci a zajištění této předvánoční akce.

Ve čtvrtek 18.11. a pátek 19. 11. proběhla pythagoriáda v osmém a devátem ročníku s těmito výsledky (max. 15 bodů)

Výsledky Pythagoriády 2021/2022
9.ročník Jméno Příjmení Body
  Daniel Pekárik 7
  Dominik Fuchs 3
  Lukáš  Sigl 2
  Eva Šplíchalová 2
  Matěj Sejkora 1
  Ondřej Vojáček 1
  Markéta Kmošková 1
  Karolína Kuchtová 0

8.ročník Tomáš Kodym 2
  Vojtěch Sotona 1
  Štěpánka Češková 1
  Tadeáš Karlík 1
  Filip Šponar 0
  Zuzana Vomáčková 0

Dne 15. listopadu 2021 se 8. a 9. ročník ZŠ a MŠ Trstěnice účastnil exkurze ve firmě SKM v Litomyšli. Firma se specializuje na realizaci jednoúčelových strojů a zařízení pro obory strojírenského, automobilového, stavebního i spotřebního průmyslu. Navrhují montážní pracoviště, systémy a linky, robotické buňky, stroje pro třískové obrábění, dávkovací zařízení, kontrolní a testovací stroje či speciální strojní zařízení.

Zejména chlapci byli zaujati produkty, které byly na pracovištích aktuálně realizovány. Žáci pochopili, že menší firma musí svým zákazníkům nabídnout vysoce kvalitní služby, komplexnost a vysokou odbornost a specializaci. Na jednotlivých výrobních stanovištích osmáci i deváťáci viděli v praxi, že výrobní procesy jsou mimo jiné založeny a dlouholeté tradici, spolupráci se zahraničním a principech, jakými jsou odpovědnost, nadšení pro daný úkol a respektování priorit zákazníka.

Očividně vysoký standard, kladený na všechny zaměstnance, kvalita a přesnost vedla zájemce o technické obory k diskuzi, zda by byli jako uchazeči o pracovní pozici dostatečně kreativní, svědomití, zruční a přemýšliví.

Děkujeme vedení společnosti SKM za možnost prohlídky.

Markéta Hronová

Letos se žáci 8. a 9. ročníku konečně účastnili Přírodovědného klokana v obvyklé formě. V rámci výuky v rozsahu jedné vyučovací hodiny odpovídali písemně na více než dvacet otázek zejména z oblasti, přírodopisu, zeměpisu a fyziky. Nejlepších bodových zisků v rámci školy dosáhli tito žáci: za osmý ročník Tadeáš Karlík a Ela Šindelářová, za devátý ročník Jakub Havelka a Daniel Pekárik. V rámci Pardubického kraje jsme nevynikli.