Projekt Tradiční stavitelství v polygonální stodole v Trstěnici

V měsíci květnu se žáci 6. a 7. ročníku naší školy mohli zúčastnit projektu o tradičním stavitelství v polygonální stodole v Trstěnici.

Teoretická hodina proběhla ve škole, kde paní Kmošková promítala videa o rozebrání a opětovném postavení stodoly. Podělila se s námi o zážitky z této akce a bylo zřejmé, že bez velkého nadšení a zápalu, by taková věc nemohla být realizována.

Dalším bodem byla návštěva u nich ve stodole, kde proběhla ukázka hospodaření na venkově. Děti si zkusily výrobu mlatu, jak za starých dob a vše co s tím bylo spojeno. Šlapaly hlínu se slámou bosýma nohama a zjistily, jak náročné to bylo. Celý program byl laděn tak, aby děti získaly představu, jak se tehdy žilo, a jaké byly způsoby práce a používané materiály.

Dne 19.5.2022 žáci 4. a 5. ročníku jeli do Litomyšle, kde navštívili DDM. Děti musely splnit test zaměřený na dopravní tématiku a pak šly na dopravní hřiště, kde si vypůjčily kola a jezdily závěrečnou jízdu. Někteří žáci si odvezli řidičský průkaz na kolo.

V rámci projektu modernizace cvičné kuchyňky a počítačové učebny, proběhlo setkání školních družin  ŠD  Osík a I. ŠD Zámecká Litomyšl.

Pan učitel P.Teplý zde žáky seznámil s počítačovou učebnou a s 3D tiskárnou. Žáci ŠD Osík  si pod vedením p.vychovatelky H.Frajdlové upekli ve cvičné kuchyňce velikonoční linecké cukroví. Žáci I.ŠD Zámecká si ve cvičné kuchyňce vytvořili mýdlo ke Dni matek. Obě akce byly zdařilé a těšíme se na další spolupráci.

Nejlepší čtenář roku 2022
Ve středu 18. 5. 2022 jsme s vybranými žáky 1. - 7. ročníku jeli na slavnostní předávání cen "Nejlepšího čtenáře roku 2022". Akce se odehrávala na dvorku Městské knihovny v Litomyšli. Žáci byli obdarováni krásnými knihami.
Vopařilová L.

Divadélko pro školy

12. května za námi přijeli herci z Hradce Králové. Pro 1. stupeň měli připravenou Africkou pohádku aneb Podivuhodná dobrodružství doktora Holuba. Starší žáci si užili představení Legenda V+W aneb příběh Osvobozeného divadla. Zábavnou formou se dozvěděli nové informace a užili si skvělé divadlo. Už se těšíme, až v příštím školním roce vyrazíme do divadla!